IEEE Day Ambassadors 2016

Regional Leads
Region code Section Full name
R1-6 Boston Piyush Malvia
R8 Germany Yahia Sinno
R9 Colombia Gina Paola Carrillo Castro
R10 Bombay Prof. Shashikant Patil
Section Ambassadors
Region code Section Full name
Region 1
Long Island Section Kayla Ho
Tufts IEEE/PES Stephen Dennison
Boston Anuththari Gamage
Tufts University IEEE Ryan Stocking
NYIT IEEE Fatimah Elsayed
IEEE Boston Section Rasoul Rajaei
Region 2 Washington Christiana Pontier
Region 3
SLIIT student branch Dharnissha Siyamsundar
Jamaica Section MIlton Richardson
ENCS Michael Wilkins
Region 4
Twin Cities Section Lee Globus
Chicago Section Ruthwik Sameera
Region 5
Dallas Djaha Fodja, Christel Herlin
Houston Section Payman Dehghanian
Region 6
Foothill Jeffrey McDaniel
Science and technology Tasmia rouf raivee
Canada – Region 7
Montreal
Mohammad Taufiquzzaman
Akashdeep Chauhann
Europe, Middle East, Africa Region 8
Bahrain Inamullah Bhutto
Abdallah Hashem Youssef Hassan
Egypt
Mohamed Sayed Meligy Elsherbeiny
Abdallah Hashem Youssef Hassan
abdelrahman amr talaat
Ziad Fathallah Radwan
Ahmed Hassan Alkhsosy
Mohamed galal Said Mohamed
Mohamed Esmail Mohamed Abed
Kirollos Magdy Sobhy Awad
Mai Mahmoud Hegazy
Esmail Hussein Esmail
Germany
Muhammad Maaz Qaiser
Mohamed Soliman
Ghana
Elvis Osaze Aigbedion
Alexander Awuviri
Iran
Maryam Khodabakhshi
mohammad ghaderzadeh
Seyed Morteza Seyedi Moghadam
Jordan
Aya AbuDoleh
Basil Omar AlFaqeer
Mahmoud Al Wawi
Rula Kamal Abuhdaib
Fakher Nidal Esam Al-Bukhari
Omaima Hatem Al_Ardah
Hazim Kharouf
Zaid Sahawneh
Bayan Sami Mustafa
Munther Saleh Mohammed Abu S’aideh
Kenya Reinhardt Rading
Lebanon
Ziad Haddad
Mohammad Harb Hussein
Yara melki
Kassem Abu Khana
Rayan Hanna
Mahmoud Trabulsi
Rouba Maatouk
Khaled El-Zaatari
Slovenia Katja Perme
Sweden Kiran Raj
Tunisia
nabilla fessi
Faouzi Laouej
Seif El Hajjem
Ayoub SALHA
Mezri AZAIEZ
Islem CHERIF
Kodes Mraihi
Rami Messaoud
wijden RADHOUANI
hanan haddad
Ons Zaidi
Turkey
NESLIHAN ALTAS
Khalid Mohamed Ahmed
Elif Kardelen Aki
Doğukan Özel
Cansu Evci
Alpay Şen
Caner Özdemir
SAMET CAYMAZ
Işık Altuntaş
Emrah Yıldırım
BUSE KÖSE
Emin Yurt
mira bayir
ONUR KARMIS
EREN BOZARIK
Irem Isik
Ayşe Ceren Aydil
Emrullah Uzun
United Arab Emirates Tazeen Sharif
Lithuania
Darius Plonis
Dovile Kurpyte
Morocco
Zoubida Alaoui Mdaghri
SAFAE ELAMRANI
Zakaria El Maazouzi
Nigeria Abdullateef Aliyu
Palestine Subsection
Sajida Dweikat
Aya Issa
MUHANNAD Al-SHAREEF
IBRAHIM ANWAR AHMAD IBRAHIM
Farrah Al Hudairi
Hussam Malhis
Zaid Nidal Halawa
mohammad abu shamseiah
Ali Jayousi
Sudan Subsection
Azza Elsiddig Awad Elkarim Elteraify
Fay Majid Ahmed Elhassan
Uganda Subsection
Vincent Olema
BRIAN MATOVU
Latin America – Region 9
Argentina
Juan Fermando Desages
Pablo F. Sanchez
Jose Daniel Cantale
Bahia
Reiron Ruan de Oliveira Lopes
Joab de Araújo Silva
Lívio de Jesus Silva
Sara Pinheiro de Brito
Ricardo Amoedo Regueira Junior
Lucas Arnaldo Alves
Bolivia
Cecilia Guibarra Cordero
Victor Gabriel Romano Rojas
Centro-Norte Brasil Brenda Vilas Boas
Colombia Dixon Alirio Garcia Carrillo
Ecuador JIMMY DOUGLAS GONZALEZ TRUJILLO
El Salvador
Mayra Elizabeth Mendez
Omar Alexis Romero
Peru
Robert Iraido Ramírez Chávez
Karol Patricia Jurado Cáuper
Steffi Chary Chris Flores Palermo
Uruguay Gustavo Giannattasio
Veracruz Miguel Angel Torres Aguilar
Asia & Pacific – Region 10
Bahawalpur Subsection
Zain Ul Abideen
Faizan Khalid
Bangladesh
Md. Abdul Al Azmain
FAKRUL ISLAM TUSHAR
Md Jubaear Alam
Mahfizur Rahman Khan
Nasim Al Islam
MD. MOFRAT SHAHRIAR
MD. RISAT ABEDIN
Saima Tazreen
Md. Abdur Rahman
WALID BIN HABIB
MEHEDI HASAN CHOWDHURY
Rupu Chowdhury
Iftekharul Islam Shovon
Kanchon Kanti Podder
AL Emran
MD. Symum Rezwan
Ashrafi,Fariha
Tania, Jannatul Ferdous
Indonesia Miftahuddin Arsyahadij
Karachi
Hassam Mughal
Utam Prem
AHSAN QAMER SHEIKH
Muhammad Akmal
Muhammad Ahtsham
Jahanzaib Chippa
Lahore
Mohammad Huzaifa
Abdullah Ahmad Salman
FARAZ QURESHI
Engr. Majid Ali
Muhammad Aftab ur Rehman
Talha Saleem
Hassaan ul haq
Muhammad Hamza Ihtisham
Faizan Farhat
Malaysia HUSSAIN FALIH MAHDI
Sri Lanka
Pasan Ranathunga
Chamath Silva
Thushara Sachith Dahanayake
Dilini Madhubhashini Weerasinghe
Nayage Muditha Cherangani
Anthonige Erangika Harshanee Wickramathilaka
Mohamed Afrar
Islamabad
Chaudhry Muhammad Ammar Ali
Syed Abdul Majid Wakil
Moiz Chaudhary
Baidar Bukht
Syed Ans Asad
Faiza Nazar Chattha
Fawad Bin Tariq
Faiza Sattar
Peshawar Subsection Haris Zaman
Bangalore Aishwarya V
Bombay
Seema bhagwan kawale
Nitin Mane
Delhi
Daman Dev Sood
Pradeep Kumar
Mohit Singhal
Jashan Preet Singh
Akshay
Abhimanyu Thakur
Anu Jindal
Shweta popli
Aarusi Tuteja
Anurag Vats
Akshat Pokhriyal
Divyanshu Kukreti
Gujarat
Jay Ramesh Merja
MACWAN RUSHI JAMES
Narendra Shrikant Tiwari
Shivam Soni
Hyderabad
VINEETH KUMAR THORANALA
Seshunath Kotra
John Benedict B
Shaik.Suraiah Thaseen
Murlidhar Sarda
Maheshwari Soleti
Inreddy jithin Reddy
Gunda Niharika
Kerala
Arjun Prasad H
Blessin Thomas
Nakshathru Ajay
Nandu R
jishnu gopi m
Prinson P L
Jairam Sankar
ANEES H
AL AMEER P V
Jishnu K
Kolkata
Dr. Brojo Kishore Mishra
Sonik Sourabh
Madras
Jamal Mohamed H
Hema kesavachari
keerthanaa Narayanan
Abdul Halik M I
PRIYADHARSHAN RATHINAKUMAR
Jeba Tharisini.D
Podhigai Subsection
Benny Jackson J.G
Arunkumar
Taegu, South Korea Banna G M Hasan Ul
Victorian Gitansh Khirbat